Ako si na jar vyzdobiť okolie domu.

Zdá sa vám, že po skončení zimy je zrazu okolie vášho domu príliš prázdne a nezaujímavé? Jar síce zatiaľ len nesmelo klope na dvere, ale my vám už teraz venujeme hneď tri originálne tipy, ako si najbližšie okolie svojho príbytku môžete jednoducho spríjemniť.

Tip 1: Ozdobenie vrbových vetví

Keďže jar je obdobím prebúdzania sa prírody zo zimného spánku a príchodu nového života, určite by nebolo na škodu, keby aj vaša terasa či zahradka pôsobila energickým a vitálnym dojmom. My sme tento efekt dosiahli zasadením vŕbových vetví, na ktoré sme zavesili niekoľko menších dekorácii. Postup je nasledovný:

  • nájdite vŕbu s peknými vetvami a odstrihnite tie najkrajšie
  • vetvy upravte, tak aby boli primerane košaté
  • zasadte ich (ideálne do kvetináča, ale môžete aj voľne do záhradky)
  • navešajte na ne menšie dekorácie podľa vlastného výberu

Ak Vám nenapadá, akú dekoráciu použiť, tak môžete použiť maľované vajíčka tak ako sme to urobili my. Avšak samozrejme je možné použiť aj iné závesné dekorácie v jarných tvaroch a motívoch.

A teraz prichádza moment prekvapenia. Ak budete totiž vetvičky pravidelne polievať vodou, je možné, že po niekoľkých dňoch zapustia korene a začnú rásť. Výsledkom tak bude úplne nová vŕba či dokonca vŕby, ktoré budú naviac aj ozdobené.

Celý postup od odstrihnutia vetvičiek až po dokončenie výzdoby nám zabral približne 15 minút. Výsledná dekorácia spestrila vzhľad našej terasy a dodala jej sviežu jarnú atmosféru.

 

Tip 2: Umiestnenie zvonkohry do záhrady

Aj keď sa to možno nezdá, jar je aj pomerne veterným obdobím. Prečo to potom nevyužiť a nezadovážiť si kvalitnú zvonkohru s jarným motívom. Takáto zvonkohra totiž nielen okrášli vašu záhradu, ale už pri závane ľahkého jarného vánku vydáva príjemný, vývážený zvuk.

Ak vás tento tip zaujal, ale neviete, kde by ste zvonkohru umiestnili, máme pre vás niekoľko rád. My sme najprv vyskúšali dať zvonkohru s motívom listov nad vchodové dvere. Zvukový efekt bol prekvapujúco vcelku dobrý, ale vizuálne to nebol výsledok, ktorý sme očakávali. Nad vašími vchodovými dverami to však môže vyzerať lepšie. Každopádne, odporúčame aspoň vyskúšať.

Následne sme išli na záhradu a skúsili niečo dômyselnejšie. Zvonkohru sme zavesili na strom, ktorý je najviac vzdialený od domu a zvykne pri ňom bývať najviac veterno. Tým sme trafili do čierneho, pretože nielen zvuk, ale vzhľad sa  pri tomto riešení ukázali ako výborne. Ďalšiu zvonkohru, tentokrát s motívom stromu života, sme sa preto rozhodli zavesiť na neďalekú vŕbu. Ani v tomto prípade sme rozhodne neboli sklamaný.

Každopádne, ak sa aj vy rozhodnete umiestniť zvonkohru na strom, tak dajte pozor na to, aby vetva, na ktorú zvonkohru zavesíte, bola dostatočne pevná a vydržala aj silnejší vietor. Zvonkohra by naviac mala byť zavesená tak, aby pri rozkolísaní nenarážala do vetiev či do kmeňu stromu.

Nakoniec sme ďalšie dve zvonkohry dali do záhradného altánku. Po kratšom posedení v ňom sme zistili, že tu je akustika ešte omnoho lepšia než v predchádzajúcich prípadoch. Ako sa však ukázalo, pri altánku so štvorcovým pôdorysom by sa pre dosiahnutie perfektného vizuálneho efektu žiadalo rozmiestniť zvonkohry na všetky štyri strany.

Okrem vchodových dverí, stromov na záhrade či altánku si zvonkohru môžete umiestniť aj na ďalšie miesta ako napríklad:

  • terasa
  • balkón (to je vhodné riešenie aj pre ľudí, ktorí bývajú v bytoch)
  • záhradný domček
  • chata
Pri umiestnení zvonkohry na strom je jej správne zavesenie mimoriadne dôležité. V oboch prípadoch sme preto vybrali pevný konár a zavesili sme ju tak, aby ani pri silnejšom fúkaní vetra nenarážala do stromu.

 

Tip 3: Keramická dekorácia s kvetináčom

Našim dnešným posledným tipom je obstaranie si špeciálnej keramickej dekorácie, ktorej súčasťou je aj kvetináč. Takúto dekoráciu môžete umiestniť na terasu, do záhradnej skalky či dokonca voľne položiť do trávy. My sme vybrali sovu, ktorá sa do záhrady hodí nielen na jar, ale aj na leto a dokonca aj na jeseň.

Vy si samozrejme môžete zvoliť iné záhradné dekorácie s kvetináčom. Pri ich výbere však nezabudnite skontrolovať ich rozmery. Často totiž dosahujú 40 a viac centrimetrov na dĺžku a nemuseli by sa vám teda zmestiť na miesto, ktoré ste si dopredu vytipovali.

Okrem toho nezabudnite ani na dôsledný výber rastliny, ktorú do kvetináča zasadíte. Je dôležité, aby farby jej kvetov ľadili alebo sa aspoň dopĺňali s farbami dekorácie. Neskôr vám to totiž môže ušetriť nemálo času, ktorý by ste inak strávili presádzaním.

Záhradná sovička so žltými kvetmi. Tie nie sú zasadené do kvetináča, ale sú iba umiestnené vo váze, ktorú sme položili do kvetináča. Takýto malý experiment vám môže dať odpoveď na otázku, či sa farba kvetov, ktoré sa chystáte do kvetináča zasadiť, hodí k dekorácii.

Ak vás tento článok zaujal, máte akékoľvek otázky, alebo máte nejaké ďalšie zaujímavé tipy ako si na jar spestriť okolie domu, nevájte sa o ne s nami podeliť a napíšte nám do komentárov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *